Metatrader 4 : 10 užitečných tipů a triků

I přesto, že již mnoho brokerů nabízí pro obchodování na Forexu platformu Metatrader 5, jeho předchozí verze (MT4) je stále favoritem pro mnoho traderů. Tento software nabízí stovky různých funkncí, ale spousta z nich často bývá opomíjená. A právě proto jsme dali hlavy dohromady a sepsali 10 těch méně známých, ale velice užitečných tipů a triků. Nezapomeňte, že velkým pomocníkem jsou také klávesové zktratky v MetaTrader 4. Naše tipy a tripy:

1. Zobrazení tlačítek pro změny časových úseků

Mnozí obchodující dávají přednost sledování grafů a dat v režimu celé obrazovky. Proto se jim stává, že nevidí tlačítka pro provádění změn časových úseků a musí je nastavovat ručně pomocí klávesnice. Nejrychlejší způsob, jak lze tento příkaz provést, je stisknout klávesu „Enter“, následně vybrané písmeno např. „H” (pro časový úsek H1) a vše potvrdit opětovným stisknutím klávesy „ENTER“.

2. Nástroj Ruler (nebo-li pravítko)

Nástroj „Ruler“ lze vhodně využít, pokud chcete změřit rozdíl mezi dvěma body (v pipech). V tomto případě musíte nejdříve přepnout kurzor do režimu „crosshair“ stisknutím kláves Ctrl+F, kde se vám zobrazí cena souřadnice data a času každého bodu na grafu. K zapnutí nástroje „Ruler“ je třeba stisknout levé tlačítko myši a tahem myši daný nástroj uchopit. Nad čarou se zobrazí údaje např. počet čar (sloupců) napravo nebo nalevo od kurzoru, počet pipů od „režimu „crosshair“ po kurzor a cena v místě kurzoru. Tento trik se spíše hodí pro fandy analýz, nicméně jakmile jej jednou zkusíte, určitě mu přijdete na chuť.

3. Připojení ukazatelů

Tento tip se týká jedné z nejatraktivnějších funkcí Metatrader 4, připojení zákaznických ukazatelů (popř. skriptů, EA apod.) k platformě.Nejprve je třeba získat zdrojový kód z webového zdroje, který obsahuje ukazatel (indikátor), jenž byste rádi využili. Nakopírujete si text a vrátíte se zpět na MT4 a stisknutím F4 aktivujete MetaEditor. Otevřete možnost „Expert Advisor Wizard“ a využijete ji k vytvoření nového ukazatele: Nejdříve kliknete na klávesu “Custom indicator” a poté “Next”. Vyberete název pro ukazatel a celý proces zakončíte stisknutím klávesy “Finish” v dialogovém okénku. Poté kliknete levou klávesou myši na tělo obrazovky, vyberete celý kód a připojíte stiskem klávesy „Paste“. Poslední dotyk je třeba potvrdit stiskem klávesy F5, čímž se ukazatel uloží.

4. Sledování vývoje ceny dvou párů

Čtvrtý tip se váže k předcházejícímu: Jakmile dokážete přidávat a používat zákaznický ukazatel, lze jej využívat k úpravám grafu. Tímto způsobem lze současně sledovat vývoj ceny dvou párů měn.

5. Přidání do oblíbených položek (Favourites)

Pokud často používáte ukazatelů např. EA nebo skript, stanou se snadněji přístupnými, pokud je přidáte do skupiny oblíbených položek “Favorites”. Stačí kliknout pravou klávesou myši na název indikátoru a zvolit možnost “Add to favorites”.

6. Historie obchodních transakcí

Pokud byste chtěli nahlížet detailněji na vaše obchodní transakce i po skončení denního obchodování, je třeba přejít do sekce “Account History” na panelu počítače. Klikněte na pozici, která vás zajímá, a přetáhněte ji do grafu. Výsledkem bude umožnění náhledu na vstupní, cílová a výstupní data, dále na trh, různé příkazy typu stop loss aj. Můžete tak kontrolovat dění související s vašimi obchodními transakcemi, a pokud by došlo k nepříjemnostem, budete vědět, o co přesně jde.

7. Šablony grafů

Vytvořte si šablonu! Využívání šablony grafu může sloužit jako určitá forma záložního plánu pro případ, že byste si např. některá data nechtěně vymazali nebo chtěli začít nový graf s přednastavenými údaji.

K vytvoření šablony (template) je třeba otevřít nový graf, dále stisknout klávesu F8, čímž otevřete nastavení. Stisknutím klávesy „ Save Template“ uložíte šablonu do menu „Charts“. Nezapomeňte pro šablonu vybrat název, který si snadno zapamatujete. Pokud budete chtít použít již vytvořenou šablonu, přejděte do menu „Chart“, zvolte možnost “Template” a “Name of Template”.

8. Připojení vysvětlivek ke grafům

Víte, že si ke grafům můžete přidat i text s vysvětlením? Tuto operaci lze provést v menu „Insert“ (možnost “Insert Text”). Stačí kliknout do místa na grafu, kde chcete vpisovat a otevře se vám dialogové okénko. Vložte text (jenž však nesmí přesáhnout určitý počet znaků), který se objeví na obrazovce. Pokud byste chtěli vložit delší než povolený text, použijte možnost vložení textu “Insert Text” opakovaně.

9. Odstranění dat z obrazovky

Snižte provozní zátěž odstraněním určitých dat z obrazovky např. aktuálního zpravodajství, symbolů všech měnových jednotek, které při obchodování nevyužíváte. Odstranění zpravodajství provedete snadno z menu “Tools”, kde vyberete možnost „Options” a odstraníte stiskem klávesy “Enable News”. Pamatujte, že menší provozní zátěž zlepšuje konektivitu!

10. Restart softwaru

A nakonec nejjednodušší z našich tipů: restart celé platformy. Tento způsob se jeví jako nejjednodušší řešení pro řadu běžných záležitostí např. vyčištění počítače od všech neaktuálních alarmů zasílaných do okénka „Alert“.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*